środa, 10 maja 2017

Jak walczyć z kompleksami?

jak walczyc z kompleksami
Dzisiejszy świat stawia przed każdym duże wymagania. W telewizji i kinie widać wyłącznie pięknych, zadbanych, elokwentnych ludzi, którym naprawdę trudno dorównać. Nietrudno popaść w kompleksy porównując się z idealnym wizerunkiem aktorów, prezenterów czy modelek. Tymczasem większość z tych osób w rzeczywistości w niczym nie przypomina ideałów. Gdzie tkwi sekret ich pewności siebie? Wbrew pozorom nie tylko w Photoshopie, ale w akceptacji samego siebie i swoich wad.

Jakie uczucia wzbudzają kompleksy?

Kompleksy mają silny wpływ na życie każdego człowieka. Wywołują one wstyd, lęk, poczucie społecznego niedopasowania i bycia gorszym, a także silny niepokój. Osoba zakompleksiona uważa, że nie zasługuje na szczęście. Niemożność spotkania swoim lub czyimś ambicjom, aspiracjom czy marzeniom wywołuje frustrację i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Kompleksy zawsze obniżają nastrój, ponieważ obciążona nimi osoba koncentruje się wyłącznie na swoich słabych stronach. Nawet małe, niemal niewidoczne niedoskonałości mogą stać się źródłem problemu i znacznie obniżyć poczucie własnej wartości. Kompleksy i związane z nimi porażki okazują się miarą sukcesu, a niemożność ich pokonania sprawia, że radość z życia zanika. Człowiek zakompleksiony może popaść w depresję, dlatego walkę z kompleksami warto zacząć jak najwcześniej.

Jakie są najczęstsze kompleksy?

Kompleksy są tak różne, jak różni są ludzi. Zbyt duże uszy, nadwaga, pryszcze, żółte zęby, za kościste kolana, krzywe nogi – wad można dopatrzyć się wszędzie. Do tego dochodzą kwestie związane z psychiką, np. nieśmiałość, nadmierny perfekcjonizm czy totalny introwertyzm. Każdy może znaleźć w sobie coś, co odbiega od ideału.
Do najczęstszych kompleksów zalicza się te związane z wyglądem. Większość kobiet chce schudnąć i od utraty wagi uzależnia swoje poczucie szczęścia. Tymczasem często okazuje się, że schudnięcie niewiele pomaga, ponieważ najważniejsza jest zmiana podejścia do życia, a to znacznie trudniejsze niż pozbycie się kilku czy kilkunastu kilogramów nadwagi. Kobiety znacznie częściej borykają się z kompleksami niż mężczyźni. Wynika to z modelu wychowania – dziewczynki muszą być idealne, podczas gdy chłopcom pozwala się na znacznie więcej.
Wiele kompleksów pojawia się w wieku nastoletnim, kiedy ciało zaczyna się zmieniać. Pojawiające się pryszcze, przetłuszczona cera, nadmierne pocenie – nietrudno w takiej sytuacji popaść w kompleksy, zwłaszcza jeśli brakuje pewności siebie.

Jak walczyć z kompleksami?

Walka z kompleksami wymaga zmiany sposobu myślenia. Nie jest to łatwe i wymaga naprawdę dużo pracy nad sobą. Jednym ze sposobów na pozbycie się kompleksów jest skoncentrowanie się na swoich mocnych stronach. Warto zapytać znajomych lub przyjaciół o swoje zalety. Świetną metodą jest także wizualizacja swoich lęków i znalezienie sposobów na poradzenie sobie z nimi.

Kompleksy mają wszyscy, ale niektórzy nauczyli się z nimi żyć. Trudno nauczyć się tej sztuki, ale warto próbować. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie ma ludzi idealnych, a to co widać w środkach masowego przekazu rzadko jest zgodne z rzeczywistością. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz