środa, 8 marca 2017

Kiedy należy stosować inhalacje?

Inhalacje to numer jeden wśród rodziców, którzy muszą zmagać się z katarem u swoich dzieci. To jedna z najlepszych metod leczenia górnych dróg oddechowych. Wdychanie pary zawierającej lekarstwo to polecany sposób na katar, kaszel i zatkane zatoki. Warto jednak sięgnąć po inhalacje również w przypadku alergii, astmy i zapalenia oskrzeli.   


Komu zalecane są inhalacje?

Inhalacje zalecane są w przypadku występowaniu duszności np. astma oraz przy katarze, suchości nosa i gardła lub przy kaszlu w celu rozrzedzenia zalegającej i uciążliwej wydzieliny.
Inhalacje mogą być wykonywane w każdym wieku, nawet u niemowląt. Należy wtedy zastosować specjalną maseczką lub końcówkę imitującą smoczek. Co więcej u niemowlaków, które nie potrafią jeszcze siedzieć można wykonywać inhalację w pozycji półsiedzącej, a u starszych dzieci na siedząco.

Praktyczne wskazówki

Inhalacje mogą być wykonywane za pomocą środków dostępnych bez recepty. Może być to roztwór 0,9% soli fizjologicznej – jest bezpieczna dla dzieci w każdym wieku. Warto sięgnąć po sól fizjologiczną wzbogaconą o kwas hialuronowy, który zapewnia lepsze nawilżenie. Do inhalacji stosuje się również zabłocką mgiełkę solankową, która jest bogata w sole mineralne.
Zanim zaczniemy inhalację należy bardzo dokładnie przeczytać ulotkę by uniknąć działań niepożądanych. Po zastosowaniu niektórych leków należy wypłukać usta i obmyć twarz. Może się zdarzyć, że lekarstwo jest szkodliwe dla oczu, dlatego należy uważać aby para się do nich nie dostała.
O czym należy dodatkowo pamiętać? Przy wykonywaniu inhalacji należy oddychać przez usta – jest to najskuteczniejszy sposób. Aby pomóc dziecku wykrztusić wydzielinę, można delikatnie oklepywać je z tyłu, ale dopiero po wykonanej inhalacji.

Jeżeli dziecko boi się inhalacji, a próba oswojenia go z maseczką nie przynosi pożądanych rezultatów – można wykonywać inhalacje przez sen. Nie ma to żadnego wpływu na skuteczność zabiegu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz