piątek, 4 listopada 2016

Jesień to najlepszy okres na operacje żylaków

Z problemem żylaków kończyn dolnych zmaga się około 20% populacji – jednak śmiało można stwierdzić że liczba osób wzrasta z roku na rok. Leczenie chirurgiczne to najlepsze, a bardzo często jedyne możliwe rozwiązanie problemów związanych z żylakami.


Co to są żylaki?


Żylaki to nic innego jak ciemnofioletowe wyczuwalne i widoczne przez skórę odcinki żył, które powstają w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania zastawek w żyłach. Żylaki powstają w momencie kiedy zastawki w żyłach słabną, a płynąca krew zamiast iść do serca, cofa się w wyniku grawitacji i ostatecznie gromadzi w żyle. Nie można jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną powstawania żylaków, istnieje jedynie kilka czynników, które mają bezpośredni wpływ na ich występowanie. Najbardziej narażone są osoby, które wykonują prace w pozycji stojącej, nie bez znaczenia pozostaje płeć i wiek – kobiety po 40stym roku życia są dużo bardziej narażone niż mężczyźni, a ciąża dodatkowo wzmaga powstawanie żylaków kończyn dolnych.


Przed operacja usunięcia żylaków kończyn dolnych


Przed wykonaniem zabiegu po stronie lekarza stoi wykonanie USG dopplerowskiego, który pozwoli na dokładne przyjrzenie się żyłą oraz znalezienie przyczyny problemu. Pacjent, który został skierowany na operacyjne usunięcie żylaków powinien kilka dni przed zabiegiem ogolić nogę, a w dniu zabiegu oraz dzień wcześniej nie stosować żadnych kremów oraz balsamów a także nie przyjmować leków, które wzmagają powstawanie krwiaków oraz rozrzedzają krew.

Po operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych


Po zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarza, który indywidualnie określi dalszy plan działania. Specjalista może zalecić noszenie opaski uciskowej, smarowanie powstałych po operacji siniaków maściami oraz nienadwyrężanie operowanych nóg. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz